W marcu 2021 r. w struktury Miejskiego Klubu Sportowego AVIA Świdnik została wdrożona nowa sekcja – sekcja pływacka.

Warto przypomnieć, że początki sekcji pływackiej sięgają 1957 roku. Włączona wówczas została do kielecko-lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Dziś to się może wydać nieprawdopodobne, ale pierwsza pięćdziesięciometrowa pływalnia powstała na bazie zbiornika przeciwpożarowego. Kolejna rozbudowa pływalni miała miejsce w latach 1964-1965.

Rok później, z chwila powstania Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego, ośrodek dysponował już pływalnią z podgrzewaną wodą, zapleczem administracyjno-gospodarczym oraz szatniami.

W lipcu 1969 roku otwarto krytą, 25-metrową pływalnię i hale sportową z pełnym zapleczem administracyjno-gospodarczym. W pierwszych latach swojej działalności sekcja ukierunkowana była na trzy dyscypliny: pływanie, piłkę wodną oraz skoki do wody. Zwłaszcza te dwie ostatnie, nieznane dziś młodszemu pokoleniu dyscypliny z uwagi na swą atrakcyjność przyciągały liczną publiczność. Wspomniana działalność sekcji została wzbogacona o naukę pływania dla dzieci i młodzieży, która do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością.

Od lipca 2000 roku sekcja pływacka funkcjonowała w ramach Klubu Pływackiego Avii Świdnik.

Od marca 2021 roku sekcja pływacka zrzeszająca aktualnie około 30 osób w różnym wieku, trenowana przez Pana Waldemara Wasila oraz Pana Zdzisława Stypińskiego staje się częścią Miejskiego Klubu Sportowego AVIA Świdnik reprezentowanego przez: Prezesa Zarządu – Pana Radosława Szczerbę, Wiceprezesa Zarządu – Pana Adama Żurka oraz Dyrektora Wykonawczego – Panią Agnieszkę Nowak-Szpurę.

Do zobaczenia na basenie!